КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЯТ РОДИТЕЛИТЕ НА ДЕЦА, ПОСЕЩАВАЩИ ДЕТСКИ ЗАВЕДЕНИЯ И УЧИЛИЩА В УСЛОВИЯТА НА COVID-19
В детската ясла/детската градина на детето ми има положително за COVID-19 дете. Трябва ли да изследвам детето си? Подлежи ли то на карантина? Продължава ли детската градина да работи? Мога ли да ходя на работа, в случай, че детето ми е под карантина? Имам ли право на болничен лист, в случай, че детето трябва да остане вкъщи? Кой издава болничния лист? Ако е общопрактикуващият лекар – кой и как го уведомява, че заради положителен резултат в детската ясла/градина, моето дете е под карантина?
- Не, не трябва да изследвате детето си.
- Вашето дете подлежи на задължителна карантина за 14 дни, ако е било в една група с положителното дете, или заболялото дете е от друга група, но е прекарало повече от 15 минути с Вашето в общи занимания.
- Да, в случай че Вашето дете е поставено под задължителна карантина, Вие може да ходите на работа.
- Да, в случай че Вашето дете е поставено под задължителна карантина, Вие имате право на болничен лист, издаден от личния лекар на детето Ви.
- Всяко лице, вкл. и дете, се поставя под карантина с предписание на регионалната здравна инспекция. Предписанието се връчва на родител/настойник. Регионалната здравна инспекция ежедневно въвежда в Информационната система за борба с COVID-19 данните за карантинираните лица.
- Информационната система за борба с COVID-19 изпраща на общопрактикуващите лекари автоматично съобщение по електронна поща за всяко карантинирано лице от пациентската им листа. Целта е провеждане на активно наблюдение и издаване на болничен лист, при необходимост.
В детската ясла/детската градина на детето ми има положителен за COVID-19 персонал/учител/директор. Как се процедира? Какво се случва с децата, които са били контактни със заразеното лице? Продължава ли детската ясла/ детската градина да работи?
- При положителен случай сред персонал в детска ясла/детска градина се извършва епидемиологично проучване от съответната регионална здравна инспекция.
- В хода на проучването здравните инспектори определят контактните лица (деца и персонал), които подлежат на карантина.
- Контактните лица се поставят под 14-дневна карантина с предписания от регионалната здравна инспекция.
- Лицата (деца и персонал), които не са поставени под карантина, продължават своите посещения/работа в детската ясла/ детската градина.
В класа на детето ми има положителен за COVID-19 ученик. Трябва ли да изследвам детето си? Подлежи ли то на карантина? Кой и как преценява кои деца да бъдат под карантина? Възможно ли е карантината да отпадне, ако направя на детето си PCR тест и той е с отрицателен резултат?
- Не, не трябва да изследвате детето си.
- Вашето дете подлежи на задължителна карантина за 14 дни, ако се обучава в една паралелка с положителното дете или заболялото дете е от друга паралелка/училище, но е прекарало повече от 15 минути с Вашето дете в общи занимания.
- При положителен случай на COVID-19 при ученик съответната регионална здравна инспекция извършва епидемиологично проучване в учебното заведение.
- В хода на проучването здравните инспектори определят контактните лица (ученици, учители и персонал), които подлежат на карантина.
- Прилагането на 14-дневна карантина е съобразено с продължителността на т.нар. инкубационен период при COVID-19. Това е времето, през което Вашето дете, след осъществен контакт с положително лице, може да развие симптоми на заболяването или да стане носител.
- Провеждането на PCR тест, в който и да е ден преди изтичане на карантината, Ви дава информация за отсъствието или наличието на причинителя към момента на вземане на пробата за изследване, но не Ви гарантира, че новият коронавирус няма да предизвика оплаквания на следващия ден, например. Затова провеждането на PCR изследване не може да отмени карантината.
Мога ли да ходя на работа, в случай, че детето ми е под карантина? Имам ли право на болничен лист, в случай, че детето трябва да остане вкъщи, а аз да се грижа за него? Кой издава болничния лист? Ако е общопрактикуващият лекар – кой и как го уведомява, че заради положителен резултат в училище, моето дете е под карантина?
- Да, в случай че Вашето дете е поставено под задължителна карантина, Вие може да ходите на работа.
- Да, в случай че Вашето дете е поставено под задължителна карантина, Вие имате право на болничен лист, издаден от личния лекар на детето Ви.
- Всяко лице, вкл. и дете, се поставя под карантина с предписание на съответната регионална здравна инспекция. Предписанието се връчва на родител/настойник.
- Регионалната здравна инспекция ежедневно въвежда в Информационната система за борба с COVID-19 данните за карантинираните лица. Информационната система изпраща на общопрактикуващите лекари автоматично съобщение по електронна поща за всяко карантинирано лице от пациентската им листа. Целта е провеждане на активно наблюдение и издаване на болничен лист, при необходимост.
Детето ми е ученик с доказан COVID-19. Трябва ли да уведомя регионалната здравна инспекция и/или училището на детето? Под карантина ли е цялото семейство или само детето? Кой преценява това, как и в какви срокове трябва да ме уведоми? Възможно ли е карантината да отпадне, ако направя на детето си PCR тест и той е с отрицателен резултат?
- Информационната система за борба с COVID-19 автоматично информира съответната регионална здравна инспекция за всеки положителен резултат за COVID-19. Следва да информирате учебното заведение за отсъствието на детето Ви и причината за това.
- Всеки положителен случай, в зависимост от здравословното му състояние, се приема за лечение в болнично заведение, или се поставя под домашна изолация и лечение.
- Всички лица от семейството/домакинството се поставят под задължителна 14-дневна карантина. Всеки положителен случай на COVID-19 се проучва от регионалната здравна инспекция, която определя контактните лица, изготвя и връчва предписания за поставянето им под карантина.
- Прилагането на 14-дневна карантина е съобразено с продължителността на т.нар. инкубационен период при COVID-19. Това е времето, през което Вашето дете, след осъществен контакт с положително лице, може да развие симптоми на заболяването или да стане носител. Провеждането на PCR тест, в който и да е ден преди изтичане на карантината, Ви дава информация за отсъствието или наличието на причинителя към момента на вземане на пробата за изследване, но не Ви гарантира, че новият коронавирус няма да предизвика оплаквания на следващия ден, например. Затова провеждането на PCR изследване не може да отмени карантината.
Учител, преподавал на детето ми, е с COVID-19. Подлежи ли детето ми на карантина? Трябва ли да бъде изследвано за COVID-19 и за чия сметка? Ако има карантина – цялото семейство ли подлежи на нея? Отпада ли карантината, ако преди изтичането на 14-те дни направим на детето/на семейството PCR тест?
- При положителен случай на учител в учебно заведение се извършва епидемиологично проучване от съответната регионална здравна инспекция. В хода на проучването здравните инспектори определят контактните лица (деца, учители и персонал), подлежащи на карантина.
- Здравните инспектори от съответната регионална здравна инспекция, с оглед спецификите на ситуацията, преценяват дали да се извърши изследване на учители/деца, осъществили по-продължителен контакт с положителното лице. Това се прави на база оценка на риска от последващо разпространение на заболяването в колектива.
- Ако в хода на 14-дневната карантина се проявят клинични оплаквания за COVID-19, трябва да се свържете с личния лекар на детето и с регионалната здравна инспекция за проследяване и за организиране на пробонабиране.
- Ако детето Ви е поставено под карантина като контактно на болен учител, Вие и останалите членове на семейството не подлежите на карантиниране.
- Прилагането на 14-дневна карантина е съобразено с продължителността на т.нар. инкубационен период при COVID-19. Това е времето, през което Вашето дете, след осъществен контакт с положително лице, може да развие симптоми на заболяването или да стане носител. Провеждането на PCR тест, в който и да е ден преди изтичане на карантината, Ви дава информация за отсъствието или наличието на причинителя към момента на вземане на пробата за изследване, но не Ви гарантира, че новият коронавирус няма да предизвика оплаквания на следващия ден, например. Затова провеждането на PCR изследване не може да отмени карантината.
Кой преценява дали децата/учителите/родителите да бъдат изследвани за COVID-19, кой заплаща изследванията?
- В хода на епидемиологичното проучване здравните инспектори от съответната регионална здравна инспекция, с оглед спецификите на ситуацията, преценяват дали да се извърши изследване на учители/деца, осъществили по-продължителен контакт с положителното лице. Това се прави на база оценка на риска от последващо разпространение на заболяването в колектива. Родителите и учителите не заплащат изследванията с PCR, разходите се покриват от държавния бюджет.
Към кого да се обърнем, ако детето ни е поставено под карантина заради друго дете в детската градина/съученик/учител с положителен COVID-19, и забележим симптоми на коронавирусната инфекция?
- При проява на клинични оплаквания за COVID-19 в хода на 14-дневната карантина трябва да се свържете с личния лекар на детето и с регионалната здравна инспекция за проследяване и организиране на пробонабиране.
Мой колега от работа има COVID-19. Трябва ли да се самоизолирам и да спра детето си от детска ясла/детска градина/училище? Трябва ли да уведомя училището/градината/яслата? Трябва ли да си направя изследване с PCR тест и за чия сметка ще е то?
- Ако в хода на проведено от регионалната здравна инспекция епидемиологично проучване се установи, че сте контактно лице на Вашия колега, Вие ще бъдете поставени под 14-дневна задължителна карантина, като Вашето дете не подлежи на карантиниране, поради което преценката дали да уведомите училището/градината/яслата е Ваша.
- Ако в хода на 14-дневната карантина се проявят клинични оплаквания за COVID-19, трябва да се свържете с личния си лекар и с регионалната здравна инспекция за проследяване и организиране на пробонабиране.
Ако класът/групата на детето ми е под карантина и ми е необходим болничен за гледане на детето, към кого следва да се обърна – към моя личен лекар или към общопрактикуващия лекар на детето?
- Болничен лист за временна нетрудоспособност за гледане на карантинирано дете, вкл. и на здраво дете, върнато от детска градина или от училище заради карантина, се издава от общопрактикуващия лекар на детето. Следва да разговаряте с личния лекар по телефона още в деня на поставянето под карантина, за да уточните получаването на болничния лист.
- Информационната система за борба с COVID-19 изпраща на общопрактикуващите лекари автоматично съобщение по електронна поща за всяко карантинирано лице от пациентската им листа, с цел провеждане на активно наблюдение и издаване на болничен лист, при необходимост.
При дете с COVID-19 имат ли право и двамата родители на болничен лист?
- При положителен резултат за COVID-19 при дете под карантина се поставят всички членове от семейството/домакинството, за което всеки здравноосигурен има право на болничен лист.
- Информационната система за борба с COVID-19 изпраща на общопрактикуващите лекари автоматично съобщение по електронна поща за всяко карантинирано лице от пациентската им листа. Целта е провеждане на активно наблюдение и издаване на болничен лист.
Кога РЗИ заплаща тестовете за COVID-19 на ученици и учители?
- В хода на епидемиологичното проучване здравните инспектори преценяват дали да се извърши изследване на учители/деца, осъществили по-продължителен контакт с положителното лице. Това се прави на база оценка на риска от последващо разпространение на заболяването в колектива. В такива случаи изследването се заплаща от държавния бюджет.
- Ако в хода на 14-дневната карантина се проявят клинични оплаквания за COVID-19, трябва да се свържете с личния си лекар / личния лекар на детето и с регионалната здравна инспекция за проследяване и организиране на пробонабиране. Изследването се заплаща от държавния бюджет.
Във връзка с динамичната епидемична обстановка от COVID-19 в страната Министерството на здравеопазването апелира родителите и обществото за отговорно здравно и социално поведение чрез спазване на мерките за използване на лични предпазни средства, физическа дистанция и хигиена.
Необходима е споделена отговорност и съпричастност от родителите по отношение спазване на мерките не само в училище, но и извън него, за да запазим децата по-дълго време заедно в клас.
Обща е отговорността ни за опазване здравето на околните, близките, възрастните и хората в риск.
Архиви
- Направих среща с госпожа Катя Дойнова относно средата в училището – смятам, че липсва комуникация между страните (решения на ръководството – родители) и това натоварва ненужно обстановката през последните седмици. Смятам, че не трябва да ходим след събитията и да ги оправяме, а да се концентрираме върху комуникацията и да не ги допускаме. Не смятам, че това ще се случи скоро – това е личното ми мнение поради няколко причини.
- Инициирах среща с новия районен инспектор от 08 РУП – беше направен инструктаж на охраната за реакция при наличие на чужди лица в двора на училището. На 08.11.2016 г. беше уговорено да бъде направен инструктаж и на учителите, как да реагират при инцидент в двора на училището.
- Направих среща с новия педагогически съветник, господин Марио Вълчев. Разговаряхме за напрежението и „чувството за водовъртеж от събития“ през последните седмици. Той подготвя много любопитен и конкретен план за подкрепа на преподаватели, ученици и родители. Господин Вълчев очаква контакт от всички родители с цел оказване на подкрепа в отношенията Родител-Ученик и Ученик-Ученик. Той е в училище всеки ден от 08:00 до 14:00 часа, телефон: 0889616026; и-мейл: mario_vulchev_rc@abv.bg
- Направихме оперативна среща с Комисията по даренията на училището – очаквам доклад за даренията на пари, които постъпват от коледни и пролетни базари, дарителски кампании, комисионни от театри и зелени училища. Направих препоръки за подобряване на прозрачността в изразходването им – ще качим доклада след получаването му.
- Направих среща с няколко преподаватели от I и IV клас с цел да се запозная с нуждите за подобряване на работата им.
- В сряда, 19.10.2016 г. в 12:30 ч., направихме изненадваща инспекция в стола на училището. Проверихме вид, количество и качество на храната. Всичко беше в норма според рецептурника, в това число количеството храна, въпреки че умишлено избрах най-малките порции. Вкусът беше отличен. 1-во – супа коприва, 2-ро – пиле фрикасе, 3-то – макарони на фурна. Ще качим протокола от проверката.
- Относно затруднението при издаването на децата. Още преди 2 години предложих на ръководството на училището да закупим, с финансиране от УН, радиостанции за всички класни стаи, които да работят на отделен канал за връзка с охраната. Предложението беше отхвърлено – получихме предложение за изграждане на домофонна централа за около 5000 лв., което отхвърлихме на свой ред като нецелесъобразно в XXI век.
- Следващата седмица предстои да пусна ново писмо до наемателя на стола с копие до кмета относно лошата организация (малкото време за продажба на купони, хаос в междучасията поради работата на само един човек и лошото отношение на продавачката към децата) в училищната лафка.
Председател на УС на УН към 163 ОУ
Уважаеми учители, скъпи родители,
Искам да внеса яснота относно дейността на Училищно настоятелство към 163 ОУ, на чийто Управителен съвет съм председател, но също така съм родител на Георги Христов от 3Б и Моника Христова от 1Б, и за това за мен е важно да Ви запозная със сумите, които се събират:
1. „пари за помагала“ – за трета поредна година Управителния съвет на Училищното настоятелство организира групово закупуване на учебни помагала за децата, които не се финансират от държавата – например, тестове по математика, помагало по музика, безопасност на движението и други. За целта сме договорили 20% отстъпка от коричните цени на избраните помагала. При желание за включване касиерът на класа събира парите за комплекта помагала и ги внася в банковата сметка на Училищното настоятелство. Ние закупуваме помагалата и с приемно предавателен протокол ги предоставяме на класния ръководител или възпитателя. Така целим две неща: да спестим на родителите обиколки по книжарници и издателства и да спестим 20% от цената на помагалата. Ориентировачната сума е около 25 лева на дете с включена отстъпка, като сумата варира според класа на ученика.
2. „вноска 10 лева на срок или 20 лева на година“ – това са пари, които класните ръководители събират за подобряване на условията в класната стая и се отчитат директно на родителите или на касиера на класа. Тези пари НЕ се събират от Училищното настоятелство и НЕ постъпват в банковата сметка на Училищното настоятелство.
И малко информация за УН:
Училищно настоятелство е доброволно сдружение от родители, учители и обществени лица по закона за ЮЛНЦ. Отчета му се одитира от контролна комисия. Членството е доброволно с попълване на искане. Ние сме третата страна в образователния процес.
Като председател на УС на УН не получавам възнаграждение.
С уважение,
Георги Христов
тел. 0898595136
Родителите на децата от класа на г-жа Трендафилова – 257.78 лв за ремонт на кабинета на г-жа Трендафилова.
Фондация Арника – Материали и посадъчен материал за овощната градина в размер на 100 лева – http://foundation.arnica.bg/ + съдействие за компостер за органични отпадъци чрез Столична община
Ретроспекция: Овощната градина